GWARANCJE KULTURY – Doroczne Nagrody TVP Kultura

Każdego roku w kwietniu, w rocznicę swojego powstania, TVP Kultura przyznaje nagrody najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu. W 2010 roku już po raz piąty kapituła, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura oraz specjaliści poszczególnych dziedzin sztuki, wybrała nominowanych. Nagrody zostały przyznane w ośmiu kategoriach:

 • Literatura,
 • Teatr,
 • Film,
 • Muzyka poważna,
 • Jazz, Rock i inne,
 • Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne,
 • Osiągnięcia w twórczym rozwoju Dzieci i Młodzieży
 • oraz w kategorii Nagroda Widzów, którą telewidzowie przyznają drogą internetową.

  GWARANCJE KUTURY - Marcin ZdunikW 2010 roku w kategorii Muzyka poważna nagrodę otrzymał Marcin Zdunik za konsekwentne doskonalenie rzemiosła artystycznego oraz dojrzałe interpretacje, które sytuują tego młodego muzyka w gronie najlepszych polskich instrumentalistów.

  GWARANCJE KUTURY - Mateusz Kołakowski

  Nagroda TVP Kultura w kategorii Jazz, rock i inne… przypadła Mateuszowi Kołakowskiemu za płytę „Mateusz Kołakowski & Dave Liebman – Live at Jazz Standard”, będącą owocem współpracy młodego pianisty jazzowego z Davem Liebmanem, znakomitym saksofonistą, znanym z występów z Milesem Davisem i Keithem Jarrettem.

  GWARANCJE KUTURY - Karolina GruszkaZwycięzcą w dziedzinie Teatr została Karolina Gruszka za popis aktorski w przedstawieniu „Lipiec” Iwana Wyrypajewa w Teatrze na Woli w Warszawie, gdzie dała dowód, że aktorstwo jest kreacją formy stworzonej z wyobraźni.

  GWARANCJE KUTURY - Bartosz KonopkaGwarancją Kultury w kategorii Film nagrodzono Bartka Konopkę za „Królika po berlińsku”. Za polski dokument, który podbił świat. Za oscarowe nadzieje. Za najtrafniejszy komentarz do Wiosny Ludów z 89 roku.

  GWARANCJE KUTURY - Jakub Julian ZiółkowskiGwarancję Kultury w dziedzinie Sztuki Wizualne zdobył Jakub Julian Ziółkowski za twórczość, która wniosła nową jakość do młodego polskiego malarstwa. Jego niepokojące obrazy świadczą o potężnej wyobraźni artysty. Nieobce jest mu penetrowanie podświadomości. Artysta ujawnia stany emocjonalne swojej generacji tradycyjnym medium jakim jest malarstwo.

  GWARANCJE KUTURY - Czarodziejska KuraGwarancję Kultury w kategorii Osiągnięcia w twórczym rozwoju Dzieci i Młodzieży otrzymało Czasopismo „Czarodziejska Kura” „za pismo, spektakle, ideologiczny pozytywizm i bezinteresowność działań”.

  GWARANCJE KUTURY - Dariusz CzajaZwycięzcą w kategorii Literatura ogłoszono Dariusza Czaję – „Lekcje Ciemności” wydawnictwa Czarne za brawurową kontrę wobec „nieznośnej lekkości, letniości świata współczesnego”, za pytanie o obecność zła, za odważne spojrzenie w mrok.

  FIKFILM zrealizowała reportaż przedstawiających zwycięzców Gwarancji Kultury za rok 2010. Całość reportażu otrzymała zabawny charakter animacji w której krasnoludki w budynku TVP Kultura budują nagrody dla zwycięzców. Narratorem została Iwona Bielska znana m.in. z świetnej roli w Weselu Wojciecha Smarzowskiego. Animacje wykonała została wykonana przez Wioletę Sowę.

  Gwarancje KulturyGWARANCJE KULTURY są obecnie jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie sztuki, muzyki i literatury, a Urodziny TVP Kultura to wyjątkowe wydarzenie integrujące środowisko artystów i ludzi mediów.
  Na ceremonii rozdania będą obecni znakomici goście – twórcy, dziennikarze, animatorzy kultury, intelektualiści.

  Laureatami Gwarancji Kultury z ubiegłych lat są m. in. Wojciech Kasperski, Tomasz Wiszniewski, Marek Fiedor, Piotr Cieplak, Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Agata Szymczewska, Paweł Mykietyn, Maciej Obara, Monika Sosnowska, Artur Żmijewski, Józef Wilkoń.